Ballina Lifestyle FOTO/ Aitana, modelja e parë e AI-së që fiton 100 mijë euro...

FOTO/ Aitana, modelja e parë e AI-së që fiton 100 mijë euro në muaj

22
0

Aitana, një model i krijuar nga inteligjenca artificiale (AI), i pari në Spanjë, lindi në një periudhë të vështirë. Rubnn Cruz, projektuesi i saj dhe themeluesi i agjencisë “The Clueless”, po kalonte një problem të vështirë sepse nuk kishte shumë klientë.

“Ne filluam të analizonim se si po punonim dhe kuptuam se shumë projekte po viheshin në pritje ose anuloheshin për shkak të problemeve. Shpesh ishte faji i ndikuesit ose modelit dhe jo për shkak të çështjeve të dizajnit”, tha Cruz për Euronews.

Më pas ai krijoi Aitanën, një grua plot 25-vjeç me flokë rozë nga Barcelona, ??pamja fizike e së cilës është afër perfeksionit.  Modelja virtuale mund të fitojë deri në 10,000 euro në muaj, sipas krijuesve të saj.

Ajo fiton pak më shumë se 1000 euro për reklamë dhe së fundmi është bërë fytyra e Big, një kompani e suplementeve sportive dhe sikur të mos mjaftonte kjo, ajo ngarkon fotot e saj me të brendshme në Fanvue, një platformë e ngjashme me OnlyFans.

Në vetëm pak muaj ajo ka arritur të fitojë më shumë se 121 mijë ndjekës në Instagram dhe fotot e saj marrin mijëra shikime dhe reagime. Madje, ajo merr mesazhe private nga personazhe të famshëm që nuk janë në dijeni se ajo nuk është një person real.

“Një ditë, një aktor i njohur latino-amerikan i dërgoi mesazhe për ta kërkuar. Ky aktor ka rreth 5 milionë ndjekës dhe disa nga ekipi ynë kanë parë serialet e tij televizive kur ishin fëmijë. Ai nuk e kishte idenë se Aitana nuk ekzistonte,” tha Cruz.