Ballina Europë Temperatura rekord/ Italia goditet nga vala e të nxehtit, nuk do ta...

Temperatura rekord/ Italia goditet nga vala e të nxehtit, nuk do ta besoni sa shënon termometri

28
0

Italia është goditur nga vala e parë e madhe e të nxehtit këtë verë, duke regjistruar temperatura në 40 gradë Celsius, 10 gradë mbi mesataren sezonale.

Vala e të nxehtit Saharian do të prekë së shpejti të gjithë Italinë.

Meteorologu Antonio Sano, tha se sot dhe nesër temperatura do të shënojë 32 deri në 34°C në qendër dhe në veri të Italisë, ndërsa në Siçili dhe Sardenja priten temperatura rekord prej 44 gradë celcius.