Ballina Aktualitet ‘Breaking Travel News’: Shqipëria, një nga vendet më të mira evropiane

‘Breaking Travel News’: Shqipëria, një nga vendet më të mira evropiane

12
0

“Breaking Travel News”, një nga portalet kryesore europiane të udhëtimit, ka vlerësuar Shqipërinë si një nga vendet më të mira për të udhëtuar në Europë. Në një artikull ku flitet për Shqipërinë turistike, “Breaking Travel News” e konsideron Shqipërinë si një “Europë të fshehur” ku mund të kalosh pushime të paharrueshme me çmime shumë ekonomike.

Artikulli i plotë:

Ekziston një vend i vogël në Gadishullin Ballkanik që quhet Shqipëri. Nuk është super popullor si destinacion as mes udhëtarëve evropianë, por mund t’i ofrojë çdo vizitori jo më pak se Kroacia, Italia apo Spanja. Shqipëria konsiderohet si një nga më të lirat në Evropë, ndaj edhe njerëzit me burime të kufizuara financiare mund të kalojnë shumë mirë në territorin e saj. Le ta njohim më mirë këtë vend të mrekullueshëm dhe të zbulojmë se si mund të na befasojë.

Aksesueshmëria e Shqipërisë për udhëtarët

Duke zbuluar Evropën, shumë udhëtarë shkojnë në vende të njohura, ku gjithçka është krijuar për të zbrazur kuletat e turistëve. Megjithatë, nëse zgjeroni pak gjeografinë e udhëtimeve tuaja dhe shkoni në Shqipëri, mund të merrni të njëjtën gjë, por për më pak para. Sekreti i aksesueshmërisë financiare të këtij vendi qëndron në statusin e tij. Shqipëria nuk është lider në industrinë e turizmit, prandaj shumë udhëtarë e anashkalojnë atë. Autoritetet lokale dhe sipërmarrësit ulin qëllimisht çmimet për ta bërë atë më tërheqës. Kjo i lejon njerëzit të pushojnë edhe kur kanë burime minimale financiare.

Vendet për të vizituar

Shqipëria mund të jenë një vend i vogël, por udhëtarët mund të vizitojnë shumë vende unike në territorin e saj. Për të qarkulluar sa më shpejt në të gjitha vendet e njohura, ju duhet të merrni me qira një automjet të përshtatshëm.

Parku Kombëtar Arkeologjik i Butrintit

Një nga krenaritë kryesore të Shqipërisë është Butrinti. Ky park kombëtar arkeologjik është i mbushur me një sërë vendesh të krijuara nga njeriu. Shumë prej tyre janë ruajtur që nga kohërat e lashta kur territori modern i vendit ishte nën sundimin e Perandorisë Romake. Në këtë drejtim, në Butrint, të gjithë mund të shohin një ngjashmëri me Koloseun e famshëm dhe pjesë të ndërtesave të tjera të mbijetuara, të ndërtuara në të njëjtën mënyrë si monumentet arkitekturore të kryeqytetit modern italian. Butrinti ka gjithashtu shumë vende unike natyrore. Shumica ndodhen përgjatë ngushticës së Vivarit dhe në ishullin e pazakontë të Ksamilit.

Kalaja e Beratit

Ky objekt unik arkitekturor ndodhet në qytetin e Beratit. Është ndërtuar mbi 700 vjet më parë në një kodër të lartë shkëmbore, ku shihet zona përreth. Kalaja e Beratit është një simbol i Shqipërisë për shumë qytetarë të vendit. Ajo përmban histori dhe tregon se sa i fortë ishte ndikimi i pushtuesve në arkitekturë. Për të arritur në kështjellë, duhet të bëni një shëtitje relativisht të gjatë, e cila do t’ju çojë në një lartësi prej 214 metrash. Pasi të keni mbërritur në destinacionin tuaj, ju mund të admironi peizazhin fantastik.

Riviera Shqiptare

Jugperëndimi i vendit ka një tokë unike të quajtur Riviera Shqiptare. Përgjatë 130 km, do të gjeni dhjetëra plazhe ideale me rërë të bardhë të pastër ku mund të relaksoheni, të notoni dhe të merrni rreze në diell. Përgjatë bregdetit, ka shumë kafene dhe restorante të vogla ku mund të provoni gatimet tradicionale shqiptare dhe të shijoni ushqime deti të freskëta. Udhëtarët nuk do të kenë probleme as me argëtimin. Riviera Shqiptare ofron një sërë sportesh ujore, zhytje, ecje dhe më shumë.

Syri i Kaltër i Thethit

Shumë njerëz e quajnë Syrin e Kaltër perla natyrale të Shqipërisë. Është një pellg përrallor i rrethuar nga të gjitha anët me shkëmbinj. Uji i tij ka një ngjyrë smeraldi, në kontrast me sfondin e gurëve gri dhe krijon një pamje perfekte. Një ujëvarë ushqen këtë rezervuar. Mban një ton ujë të ftohtë dhe është një nga top 5 objektet më të fotografuara të Shqipërisë. Për shkak të popullaritetit masiv të Syrit të Kaltër, është e lehtë për të arritur. Është mirë të shkoni me makinë në vendbanimin e vogël të Nderlysajt dhe më pas të shkoni në atraksionet e famshme të vendit në këmbë.

Teleferiku Dajti Ekspres

Të gjithë udhëtarët duhet të vizitojnë Tiranën. Kryeqyteti i Shqipërisë është një qytet i çuditshëm me gjithmonë diçka për të parë dhe bërë. Megjithatë, gjëja e parë që duhet të bëni është të vraponi për të blerë një biletë për Dajti Ekspres. Është shumë i lirë që të mos rëndojë as turistët e varfër. Ky teleferik do t’ju japë një udhëtim 15-minutësh që nuk do ta harroni kurrë për pjesën tjetër të jetës tuaj. Në një kohë të shkurtër do të shihni Tiranën dhe bukurinë e saj dhe formacionet e shumta shkëmbore, vendbanimet malore, fermat e vogla dhe natyrën lokale. Të gjitha këto pamje do t’ju ndihmojnë të vlerësoni shkëlqimin e kryeqytetit shqiptar dhe zonës përreth.

Shqipëria është një nga vendet më të mira evropiane për të udhëtuar. Kjo ju lejon të argëtoheni shumë dhe të pushoni për relativisht pak para. Pasi të vizitoni këtë vend, do të dëshironi të ktheheni në peizazhet e tij të mrekullueshme, plazhet ideale dhe atraksionet unike arkitekturore dhe natyrore. E gjithë kjo do t’ju bëjë të ndjeni emocione të pakrahasueshme që do të mbeten me ju deri në udhëtimin tuaj të ardhshëm.