Ballina Kuriozitete 103-vjeçarja e virgjër priti një jetë të dashurin që nuk u kthye...

103-vjeçarja e virgjër priti një jetë të dashurin që nuk u kthye kurrë

9
0

Një grua 103-vjeçare nga Tanzania e quajtur Mariam Hussein, ka treguar historinë e saj të dashurisë së madhe për një djalë të quajtur Xhon, të cilin nuk e takoi më pasi ai u zhduk.

Ajo tha se ishte e bindur se i dashuri i saj europian do ta gjente së shpejti që ata të mund të nisnin dashurinë e tyre, por përfundoi e vetme dhe e virgjër gjatë gjithë jetës së saj.

Sipas saj, Xhon ishte një djalë i ri aventurier dhe shumë i sjellshëm i cili kishte ardhur në Tanzani në kërkim të aventurave.

Miriam e tregon historinë e saj duke thënë: “E takova Xhonin, një të ri të bardhë nga Europa që kishte ardhur në Tanzani në kërkim të aventurës. E ndihmova të orientohej dhe të vendosej rehat në mjedisin e tij të ri. Me kalimin e kohës, miqësia jonë u zhvillua në diçka më shumë, për të qenë e sinqertë, ai ishte ndryshe nga çdokush që kam takuar ndonjëherë, sjelljet e tij, tregimet dhe mirësia e tij më magjepsën; ai respektoi kulturën time dhe tregoi interes të sinqertë për jetën dhe aspiratat e mia. Kalonim orë të panumërta duke imagjinuar një të ardhme të mbushur me dashuri dhe lumturi. Besova se ai ishte me të vërtetë unik dhe vërtet ishte.

“Marrëdhënia jonë u zhvillua dhe unë ndjeva se po bie thellë në dashuri, çdo moment që kalonim bashkë bënte që ndjenjat e mia për të të bëheshin më të forta. Mund të shihja se ai më donte gjithashtu; sytë e tij shkëlqenin me dashuri të sinqertë sa herë që më shikonte dhe veprimet e tij gjithmonë tregonin kujdesin dhe përkushtimin e tij.

“E doja atë plotësisht dhe pa kushte sepse për herë të parë në jetën time, ishte dashuri në formën e saj më të pastër. Ndanim ëndrra, shpresa dhe sekrete bashkë, duke ndërtuar një lidhje të pathyeshme. Shpresoja gjithashtu që Xhon do të ishte ai që do të ndryshonte fatin tim. E ëndërroja që ai mund të më largonte nga jeta e vështirë që gjithmonë kisha njohur dhe përjetuar; imagjinoja një të ardhme të mbushur me mundësi të pafundme, të lirë nga vështirësitë që kishin përcaktuar të kaluarën time. Ai më dha shpresë se bashkë mund të ndërtonim një jetë të re të mbushur me dashuri dhe lumturi”.

Gruaja, e cila nuk është martuar as nuk ka pasur fëmijë, theksoi se shpresat e saj u thyen kur Xhon papritmas mori një telefonatë urgjente për t’u kthyer në vendin e tij pa i dhënë lamtumirë apo shpjegim.

E shkatërruar nga zhdukja e tij e papritur, Hussein kaloi vite duke e kërkuar atë, duke besuar se ai një ditë do të kthehej për të përmbushur ëndrrat e tyre.

“U shkatërrova. Nuk mund ta besoja që ai ishte zhdukur. Fillimisht, konsiderova mundësinë që kjo ishte një shaka ose një provë e durimit tim. Kërkova kudo për të, duke shpresuar dëshpërimisht për një shpjegim, por ai nuk ishte askund. Ditët u kthyen në javë, javët në muaj dhe ende nuk kishte asnjë gjurmë të tij. Muajt u kthyen në vite dhe ende mbaja besimin se Xhoni do të kthehej eventualisht.

“Refuzova të pranoja idenë se ai mund të mos kthehej së shpejti, pavarësisht momenteve të mrekullueshme që kishim ndarë. Qëndrova e virgjër. Në kulturën tonë, pritej që të ruanim pastërtinë deri në martesë. Të bëje seks para martesës konsiderohej tabu, kështu që e bëra prioritetin tim të ruaja pastërtinë time…,” theksoi ajo.

Gruaja 103-vjeçare pohoi më tej se gjithmonë kishte besuar se një ditë do të martohej me Xhon dhe durimi i saj do të shpërblehej.

“Besova se një ditë, ne do të martoheshim dhe durimi im do të shpërblehej… megjithatë, ndërsa vitet kaluan, shpresat për kthimin e tij filluan të zbehen, duke më lënë të ndihesha e tradhtuar dhe e vetme. Megjithatë, qëndrova e vendosur në premtimin tim ndaj vetes dhe kulturës sime,” tha ajo.