Ballina Aktualitet “Dy herë mat”/ Juristja e njohur nxjerr blof për herë të dytë...

“Dy herë mat”/ Juristja e njohur nxjerr blof për herë të dytë Sokon

60
0

Juristi, njëherësh deputeti i PS Plarent Ndreca është përplasur para pak netësh në studion e Top Story me Pano Sokon e nismës Thurje.

Arsyeja ishte: Për çfarë po hetohet Ilir Beqja? Ndreca jurist duke iu referuar despozitivit të SPAK, u shpreh se është në hetim për shpërdorim detyre, ndërsa Soko ekonomist, nuk i referohej SPAKU-t (që është organi akuzës që bën hetime dhe pretenca) por Gjyqtarit.

Por, në këtë sistem demokratik, se çfarë mendimesh ka gjyqtari s’kanë asnjë vlerë kur vetë ai në dispozitiv masën e sigurimit ja cakton për veprën e “shpërdorimit të detyrës”.

Ky ishte blofi i parë i Sokos.

Por ai nuk u ndal me kaq. Soko e trashi zullumin duke ngulmuar te e tija në një video reagim në Facebook, por aty e ka nxjerrë blof juristja e njohur, Artemida Hoxhaj. Ajo ka reaguar në postimim e e Sokos.

Reagimi plotë i juristes Hoxhaj:

Kam vite juriste dhe sapo mësova nga z. Soko (ekonomist) që akuzën penale e formulon gjykata (madje ajo e hetimeve paraprake) dhe jo prokuroria.

Akuzë dhe të akuzuar lidhur me çështjen e sterilizimit deri më tani nuk ka. Për më tepër që bazuar në Kodin e Procedurës Penale, akuzën e formulon Prokuroria dhe jo Gjykata. Kështu që fatkeqësisht ky “folloë up” i pare që paskeni tentuar të bëni nuk është aq korrekt.

Ama si avokatë një konstatimi nuk po mundemi ti japim dot shpjegim, pasi kemi lexuar kallëzimin dhe e kemi krahasuar atë më pas me komentet tuaja dhe të z. Shabani kudo në media.

Si ka mundësi, kur shkeljet e ish Ministrit paskan qenë kaq të rënda sa ju pretendoni në çdo studio televizive, nuk keni marrë mundimin ta bëni kallëzimin e tij me emër, por keni bërë thjesht një kallëzim 5 faqe për procedurën, pa asnjë emër të kallëzuar? Jo për gjë, por meqë pretendoni se po na citoni vendime gjyqësore, emra dhe akuza.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu