Ballina Aktualitet Ka disa arsye pse Shqipëria po thyen rekordet e turizmit të të...

Ka disa arsye pse Shqipëria po thyen rekordet e turizmit të të gjitha kohërave

77
0

Në një kohë kur udhëtarët po largohen nga pikat e mbipopulluara dhe drejt destinacioneve më pak të njohura, megjithëse më autentike, një perlë evropiane është shfaqur në skenën ndërkombëtare të turizmit si një nga sekretet më të ruajtura të kontinentit.

Shqipëria, një komb i vogël bregdetar i vendosur në zemër të Ballkanit, regjistroi një fluks prej mbi 10.1 milionë turistësh nga e gjithë bota vitin e kaluar, një numër i paparë më parë në historinë shekullore të vendit.

Megjithëse rekordi i sapovendosur duhej të pritej pas kaq shumë raporteve kushtuar joshjes, vlerës dhe rritjes së jashtëzakonshme të turizmit të vendit, udhëtarët ende pyesin – çfarë ka Shqipëria, një vend me vetëm 2.8 milionë banorë, që po tërheq vizitorët në këto tarifa?

Me çmimet në mbarë botën që po rriten jashtë kontrollit dhe dollari amerikan po përjeton një nga rëniet më të mprehta të këtyre viteve të fundit, udhëtarët amerikanë janë më shumë se kurrë në kërkim të destinacioneve buxhetore që ofrojnë ende llojin e pamjeve të përsosura dhe përvojave të paharrueshme në shumicën e rasteve.

Kjo është pikërisht ajo që Shqipëria po u ofron aktualisht vizitorëve të saj.

Me një vijë bregdetare që rivalizon edhe plazhet më të lakmuara të Evropës, çmimet në Shqipëri shpesh do të ndihen shumë të mira për të qenë të vërteta – megjithatë, mbani mend, “shpesh” është fjala operative këtu.

Ndërsa çmimet në të gjithë vendin, veçanërisht jashtë kryeqytetit (Tiranë), janë dukshëm më të ulëta se ato që do të gjeni në pjesën tjetër të Evropës, kohët e fundit ka pasur shqetësime në rritje në lidhje me restorantet dhe hotelet e vendosura përgjatë Rivierës ikonike të vendit që ngarkojnë turistët gjatë pikut.

Një mënyrë e mirë për t’u siguruar që të merrni një ofertë të mirë në pushimet tuaja verore shqiptare është të rezervoni gjithmonë përpara, t’i përmbaheni qendrave me reputacion me çmime të shënuara qartë dhe të bëni disa kërkime mbi kursin e këmbimit të monedhës vendase – kjo është mënyra se si shumica e vendeve do të përpiqen të shtrydhin disa para shtesë nga ju.

Megjithatë, përveç kësaj, udhëtimi juaj në Shqipëri ndoshta do të jetë më i lirë nga sa mendoni.

Në shumicën e qyteteve, ju mund të merrni një ekspres për 1 dollarë, një sanduiç bazë me proshutë dhe djathë për 2 dollarë, dhe uji shpesh ofrohet falas së bashku me vaktin ose pijen tuaj (megjithëse në Tiranë nuk është kështu).

Është folur shumë për magjinë e Rivierës Shqiptare verën e kaluar; megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se joshja e vendit shkon përtej vijës së saj bregdetare (pa dyshim mahnitëse).

Në fakt, duke marrë parasysh se sa të mbushura me njerëz si Vlora dhe Saranda janë bërë këto vitet e fundit, këshilla ime për ata që kërkojnë të përjetojnë Shqipërinë në formën e saj më autentike do të ishte që të përqendrojnë udhëtimet e tyre në rajone më pak të njohura.

Pamje ajrore e Sarandës, një qytet në rivierën shqiptare përballë Detit Mesdhe Adriatik me ngjyrë bruz, Shqipëri, Gadishulli Ballkanik, Evropa Juglindore

Rrënojat e lashta, peizazhet piktoreske, fshatrat idilike dhe liqenet e pacenuar janë të shpërndara në të gjithë vendin – dhe të gjitha ia vlen të eksplorohen.

Tirana, kryeqyteti, ofron përvojën më të mirë të pushimit në qytet.

I karakterizuar nga një atmosferë e gjallë, arti i gjallë i rrugës dhe kultura e kafeneve në lulëzim, kryeqyteti shqiptar, edhe pse pak i vrullshëm, me siguri do të dallohet mes pikave të tjera të nxehta në rajonin e Ballkanit.

Megjithatë, nëse keni pak më shumë kohë, këshilla ime do të ishte të kaloni disa ditë duke eksploruar arkitekturën mahnitëse të Beratit dhe Gjirokastrës, të bëni një turne të organizuar nëpër Luginën e Valbonës ose të bredhni nëpër rrugët me kalldrëm të vendeve kryesore të vendit.

Ata që vizitojnë Korçën gjatë vjeshtës ose dimrit, në veçanti, nuk do të duan të humbasin një turne me dritat e Krishtlindjeve ose një udhëtim të shkurtër në fshatrat piktoreske të afërta të Voskopojës dhe Dardhës (ky i fundit është shtëpia e resortit të vetëm të skive në vend) .

Natyra mikpritëse e shqiptarëve ka qenë prej kohësh një nga karakteristikat më përcaktuese të kombit.

Njerëzit janë të ngrohtë, miqësorë dhe do t’i udhëheqin turistët me një buzëqeshje të vërtetë – për të mos përmendur që shumica e njerëzve që jetojnë në qytetet më të mëdha u është dashur të mësojnë anglisht deri në një farë mase, duke qenë se shqipja është një gjuhë kaq e rrallë e folur, kështu që nuk duhet ta keni shumë e vështirë për të komunikuar dëshirat dhe nevojat tuaja.

Shqipëria është gjithashtu e vendosur në zemër të Ballkanit dhe prej andej, Greqia, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, së bashku me pothuajse çdo vend tjetër në rajon janë vetëm pak larg me makinë.

Më në fund, ndërsa Aeroporti Kombëtar i Tiranës zgjerohet, më shumë linja ajrore, duke përfshirë disa të preferuara me kosto të ulët, po prezantojnë linja të reja direkte nga Tirana në shumë nga pikat më të nxehta të Evropës – unë personalisht kam rezervuar një fluturim vajtje-ardhje nga Tirana në Romë për vetëm 35 dollarë./ Marrë nga Travel off Path, përkthyer nga Albanian Post

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu