Ballina Sport Rashford mund të barazojë rekordin e padëshiruar kundër Brazilit dhe Belgjikës

Rashford mund të barazojë rekordin e padëshiruar kundër Brazilit dhe Belgjikës

14
0

Marcus Rashford është grumbulluar nga Anglia për ndeshjet miqësore kundër Brazilit dhe Belgjikës – por rrezikon të barazojë një rekord të padëshiruar nëse ai luan në të dyja ndeshjet.

Sulmuesi i Manchester United ka realizuar 17 gola në 59 bdeshje për Tre Luanët, pasi bëri debutimin e tij me Anglinë në vitin 2016 pasi u shfaq në skenë për United në gjysmën e dytë të sezonit 2015/16.

Këtë sezon me klubin e tij, Rashford nuk ka qenë në lartësinë e sezonit 2022/23, që mbetet sezoni i tij më i mirë deri më tani, pasi gjeti rrjetën 30 herë për skuadrën e Erik ten Hag në të gjitha ndeshjet.

Golat kanë qenë të vështirë për t’u arritur këtë sezon për 26-vjeçarin, i cili ka realizuar vetëm tetë në sezonin aktual.

Megjithatë, Rashford mbetet një lojtar i rregullt për formacionin e Gareth Southgate në Angli dhe është pjesë e një linje sulmuese tepër të talentuar.

Kjo përfshin gjithashtu Harry Kane, Ollie Watkins, Ivan Toney dhe Phil Foden, me Bukayo Saka dhe Jack Grealish.

Anglia ka dy ndeshje përpara Euro 2024 në Gjermani.

Tre Luanët presin Brazilin në Wembley të shtunën në mbrëmje, përpara se të përballen me Belgjikën të martën në atë që do të jetë shansi i fundit i Southgate për të parë ekipin e tij në veprim përpara se të zgjedhë skuadrën e tij për turneun e kësaj vere.

Pavarësisht aftësisë dhe talentit të tij, Rashford nuk ka qenë gjithmonë zgjedhja e parë për Southgate gjatë kohës së tij me Anglinë.

Në fakt, nga 59 paraqitjet e tij deri më tani për Tre Luanët, 33 prej tyre kanë ardhur nga stoli.

Dhe nëse Rashford do të përdoret si zëvendësues kundër Brazilit dhe Belgjikës, ai do të barazojë rekordin për numrin më të madh të ndeshjeve si zëvendësues për Anglinë.

Ky rekord aktualisht mbahet nga ish-sulmuesi i Tottenham, Jermain Defoe, i cili luajti 57 ndeshje për Anglinë me 35 prej tyre si zëvendësues.

I vetmi lojtar tjetër në skuadër që afrohet është mesfushori i Ajax-it, Jordan Henderson, i cili ka 81 paraqitje me Anglinë me 26 nga stoli – duke e vendosur atë të tretin në listën e të gjitha kohërave.

Rashford dhe Henderson pa dyshim do të shpresojnë për një vend në formacionin titullar kur Anglia të përballet me Slloveninë, Danimarkën dhe Serbinë në Grupin C në Euro 2024 këtë verë.