Ballina Politika Pakti me PS/ “Ne duhet të vijojmë të protestojmë për burgosjen politike”,...

Pakti me PS/ “Ne duhet të vijojmë të protestojmë për burgosjen politike”, Tritan Shehu ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Komisionet janë e drejtë kushtetuese, opozita…

23
0

Por, akordi nuk ka shuar zërat kritikë në kampin opozitar, si në radhët e besnikëve të Berishës ashtu edhe nga grupi të moderuarve. Tritan Shehu është i pakënaqur me atë që mori opozita në tryezën e negociatave duke shprehur rezervat e tij për dakordësinë që fiku aksionin opozitar.

“Opozita mori të drejta sekondare, jo thelbësore siç janë krijimi i komisioneve hetimore që janë një e drejtë Kushtetuese e opozitës. Në komisione apo kudo ku jemi apo dhe seancë plenare, apo dhe në tribuna, ne duhet te vijojmë të protestojmë për burgosjen politike të liderit të opozitës”, tha Tritan Shehu-deputeti PD.

 Por, Ferdinand Xhaferraj ndan një mendim ndryshe kur vjen fjala për Sali Berishën.

“Për sakrificë të domosdoshmërisë që opozita të kthehet në alternativë konkurruese lideri i saj duhet të bëjë një hap pas, është tjetër çështje domosdoshmëria e kthimit tonë në Kuvend, buruar nga fakti që në zgjedhjet e vitit 2025 ne duhet të përcjellim mesazh të qartë tek të gjithë ato kategori shoqërore që në të shkuarën na kanë votuar, të krijojmë të gjithë mundësinë e duhur të rikthehen të votojnë përsëri PD”, tha Ferdinant Xhaferraj-deputeti PD.

Të hënën Albana Vokshi ka thirrur mbledhjen e parë të komisionit që do të hetojë kontratat në shëndetësi, ku Rithemelimi ka falur që në fillim dy koncesione që i kushtojnë 28 milionë euro në vit nga taksat e shqiptarëve.