Ballina Sport Formula 1/ Lando Norris befason në Miami, përfundon përpara Verstappen dhe Leclerc!

Formula 1/ Lando Norris befason në Miami, përfundon përpara Verstappen dhe Leclerc!

18
0

Për të mposhtur Max Verstappen, gjithmonë keni nevojë për një ndihmë të vogël nga fati. Në Australi, Carlos Sainz dhe Ferrari përfituan nga tre ndalesat e kampionit të botës për shkak të një problemi me frenat. Në Miami, ishte një makinë sigurie në vendin e gabuar, që lejoi Lando Norris të shënonte fitoren e tij të parë në F1.

Duke u nisur i 5-ti në startin e fillimit, piloti britanik fillimisht mori kohën e tij për të hequr qafe Sergio Perez, pilotin e Red Bull-it të dytë. Pasi u parakalua, Norris lëshoi ​​kuajt e McLaren-it të tij shumë të përmirësuar dhe vendosi disa rekorde në xhiro për të mbyllur diferencën me Carlos Sainz.

Ai më pas përfitoi nga ndalesat e konkurrencës për të kaluar në epërsi dhe për të zgjatur pozicionin e tij të parë. Deri në këtë kthesë të fatit dhe përplasjen mes Logan Sargeant (Williams) dhe Kevin Magnussen (Haas) në xhiron e 28-të, që detyroi organizatorët e garës të nxirrin makinën e sigurisë në pistë.

Pikërisht në këtë moment gara u luhat në favor të pilotit anglez. Duke u pozicionuar përpara makinës së Max Verstappen dhe jo përballë Lando Norris, lideri i atëhershëm, makina e sigurisë i lejoi ekipit të Woking të ndalonte në qetësi të plotë dhe të rifillonte përpara, ndërsa po ngadalësonte të gjithë paketën Verstappen në rrjedhën e sipërme.

Një gabim i dukshëm, por Norris nuk e humbi këtë dhuratë të providencës. Ogreti holandez ende duhej të rezistonte dhe ai bëri shumë më mirë se kaq, duke u shkëputur shpejt nga ndjekësit e tij.

Verstappen, i paaftë për të mbajtur hapin, u ankua për makinën e tij dhe nuk mund të bënte asgjë për ta penguar Norris që të bëhej piloti i 114-të fitues në një Grand Prix. Ai u rendit i dyti dhe përpara Ferrarit të Charles Leclerc, i cili përfundoi podiumin. Carlos Sainz, pas një lufte të ashpër me Oscar Piastri, renditet i katërti në garë.

Shoku i skuadrës së Norris humbi gjithçka në luftën e tij me Ferrarin, ndërsa ishte në një pozicion të fortë për një podium. Një kontakt i parë mes dy makinave dha tonin, përpara një të dyti që përfundoi keq disa xhiro më vonë, këtë herë me një krah të thyer të përparmë për pilotin australian. I detyruar të kthehej në tribunën e tij, Piastri la i fundit i vdekur dhe doli duarbosh nga kjo garë.