Ballina Europë Zbulimi tronditës: jeta e fshehtë dhe luksoze e Putinit shfaqet në dritë

Zbulimi tronditës: jeta e fshehtë dhe luksoze e Putinit shfaqet në dritë

31
0

Ishte zbulimi i madh nga Alexej Nawalny  pas arrestimit të tij në aeroportin e Moskës në janar 2021: Fondacioni i tij kundër korrupsionit publikoi planet e një vile shumë luksoze të tiranit të Kremlinit, Vladimir Putin (71).

Tani – pak më pak se tre muaj pas vdekjes së Nawalny – mbështetësit e tij publikojnë për herë të parë pamje spektakolare nga brenda pallatit të Putinit! Hetimi është një gabim i madh për Kremlinin, i cili donte të festonte në qetësi inaugurimin e Putinit dhe “Ditën e Fitores”. Fakti që dhomat e gjumit dhe tualeti i diktatorit bëhen publike, është një turp.

Sfond: Nawalny në vitin 2021 ofroi, bazuar në planet e ndërtimit dhe listat e porosive të dizajnerëve italianë të kontraktuar, edhe një animacion 3D të sallave dhe hollëve të pallatit (sipërfaqja e banimit: 17,691 metra katrorë).

Sipas Fondacionit Nawalny, Kremlin-diktatori Putin ka investuar në pronë 1,1 miliardë euro përmes miqve të dyshimtë të biznesit dhe kontakteve të shërbimeve sekrete. Me një sipërfaqe prej 68 hektarësh, është rreth pesë herë më i madh se Kështjella e Windsorit – kështjella më e madhe e banuar në mënyrë të vazhdueshme në botë.

Dhomë gjumi e Putinit

Nga dhoma e parë e ndenjjes në shtëpi, kalohet direkt në dhomën e gjumit të sundimtarit të Rusisë. Vetëm komoda pranë krevatit kushton më shumë se sa një familje ruse mesatare shpenzon për të jetuar për një vit: katër milionë rubla – më shumë se 40,000 euro! Një komodë tjetër në dhomën e gjumit kushton rreth 25,000 euro. Sipas hulumtuesve të Nawalny, shtrati me baldakin kushtoi rreth 60,000 euro.

Dushi i diktatorit të Kremlinit

Edhe dushi i Putin është ekstravagant: armatura prej ari dhe një mozaik klasik. Atje gjenden së paku dy pajisje të tjera, me të cilat Putin mund të lahet duke qenë ulur ose shtrirë. Në dokumentet për ndërtimin e vilës së madhe, hulumtuesit e Nawalny gjetën që në vitin 2021 një furçë të artë WC (700 euro) dhe një mbajtëse letrash të artë WC (1000 euro) – të përshtatshme me armaturat në dush. Interesante: Në pamjet e filmuara shihet se të gjitha pajisjet teknike dhe kontrollueset për dushet dhe kaskadat në pronë vijnë nga SHBA – armiku i shpallur i Putinit.

Në zyrën e Putinit në vilën luksoze gjendet një tavolinë ende e mbuluar. Madhësitë dhe përfundimi, si dhe shënimi në planet që ka Fondacioni Nawalny, tregojnë se diktatori i Kremlinit do të ketë katër telefona të sigurt dhe një kompjuter në tavolinën e tij – ashtu si në çdo zyrë tjetër të tij.

Vila më e shtrenjtë në botë A është kjo super-pallati i fshehtë i Putinit?

Vila e diktatorit në Detin e Zi nuk është vetëm e mbushur me mobilje të shtrenjta, por ka edhe një kishë të vogël. Një dysheme mermeri e shëmtuar, tapeta të errëta, në muret rreth dhomës pllaka metalike dekorative me disa kryqe. Veçoria kryesore është megjithatë ikona në mur. Në qendër është një imazh i Krishtit, në anën e tij të djathtë është Nëna e Zotit dhe në të majtë: shenjtori Princ Vladimir. Lobia Në planet e publikuara në vitin 2021, një dhomë tjetër quhej “Dhoma e Leximit” – tashmë është riemëruar në “Lobia Nr. 2”. Atje janë hequr (pas vitit 2021) pikturat murale dhe freskot në dhomë. Në vend të tyre janë vendosur motive italiane të zëvendësuara me piktura që i pëlqejnë më shumë Putin-it.

Mobiljet në “Lobinë Nr. 2” janë aq luksoze sa i takon një diktatori. Dy divane kushtojnë secila më shumë se 9000 euro. Bufeti aty pranë madje më shumë se 11,000 euro (1,140,093 rubla).

Në tavolinën e madhe bëhet edhe më luksoze: tavolina kushton rreth 19,000 euro (1,895,264 rubla) – karriget përkatëse secila 2200 euro (220,965 rubla).

Wellness As për programin e mirëqenies nuk është kursyer. Përveç disa dushave të ndryshme, ka sauna, përfshirë një sauna akulli, dhe kaskada si dhe dhoma masazhi.

Objekt i fshehtë për hokej në akull dhe poligon qitjeje Përveç ndërtimit madhështor në stilin e Carëve, me vreshta, fermë guaskash, pistë helikopterësh, amfiteatër dhe port të vetëm, aty gjendet edhe një sallë hokeji nën tokë!

Përveç hobi-it të tij për hokejin në akull, tirani i Kremlinit është i interesuar edhe për sportin e qitjes. Prandaj, nuk është çudi që në këtë pronë të madhe gjendet edhe një poligon qitjeje. Sipas dokumenteve, ndërtesa është 213 metra e gjatë dhe gjashtë metra e gjerë dhe përmban tre linja qitjeje dhe “objektiva që ngrihen dhe bien”.