Ballina Rajoni Vuçiqit i humbë “busulla” pas votimit për Srebrenicën, ja veprimi i tij

Vuçiqit i humbë “busulla” pas votimit për Srebrenicën, ja veprimi i tij

29
0

Është miratuar Rezoluta për Srebrenicën në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të  Kombeve të Bashkuara (OKB).

Me këtë rezolutë 11 korriku do të caktohet si “Dita Ndërkombëtare e Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të vitit 1995 në Srebrenicë”.

Pas votimit, Aleksander Vuçiq shihet i mbuluar me krenari me flamurin serb në Kombet e Bashkuara.

Kujtojmë se më 11 korrik të vitit 1995, policia serbe dhe ushtria serbe kishte kryer njërën prej masakrave më të mëdha, ku vranë rreth 8,000 burra dhe djem myslimanë boshnjakë.