Ballina Lifestyle Alban Skënderaj rrëfen tmerrin e ikjes së tij nga Shqipëria në ’97:...

Alban Skënderaj rrëfen tmerrin e ikjes së tij nga Shqipëria në ’97: Iu prish timoni, anija me të cilën udhëtoja u mbyt

25
0

Alban Skënderaj, një nga këngëtarët më të dashur të skenës shqiptare, ka ndarë rrëfime personale dhe emocionuese në podcastin e kryeministrit Edi Rama. Në këtë sesion bisede, artisti rrëfeu përvoja dhe momente kyçe të jetës së tij, duke hapur një dritare për stuhitë e brendshme dhe sfidat që ka kaluar.

Një pjesë e rëndësishme e bisedës u fokusua tek periudha dramatike e vitit 1997, një kohë e trazuar për vendin e tij. Alban tregoi për vendimin e guximshëm dhe të rrezikshëm të adoleshencës për të arratisur nga Shqipëria drejt Italisë. “Ika atëherë pa lejen e babit. I thash mamit do iki vetëm të shikoj dhe do kthehem prap”, u shpreh këngëtari, duke sjellë në vëmendje vendosmërinë dhe frymën e aventurës që e karakterizonin që në atë moshë.

Duke vijuar rrëfimin, ai detajoi më tej përvojën e tij të tmerrshme gjatë udhëtimit në një anije mbipopulluar në mes të detit, një situatë që përplaset me sfida të papritura dhe rreziqe mortale. “Ne na ndodhi diçka rrugës, sepse u prish timoni i anijes dhe anija ka bërë disa zig-zag”, tha Skënderaj, duke përshkruar momente të frikshme të cilat i ka përjetuar si adoleshent në kërkim të një jete më të mirë.

Për fat të mirë, historia merr një kthesë pozitive kur ai dhe shokët e tij udhëtues shpëtohen nga një anije ushtarake, e cila i transferon në siguri. Ai tregoi se anija fillestare me të cilën ishin nisur drejt tokës së huaj kishte një kapacitet prej 80 personash, dhe në të kishin hipur 450 veta.

Historia e Skënderajt është një dëshmi e qartë e forcës së karakterit dhe vullnetit për të kapërcyer sfidat.