Ballina Sport ​Publikohet lista, ylli i Belgjikës mbetet jashtë evropianit

​Publikohet lista, ylli i Belgjikës mbetet jashtë evropianit

17
0

Belgjika ka publikuar skuadrën e saj përpara Kampionatit Evropian në Gjermani. Siç pritej, janë përfshirë Kevin de Bruyne dhe Jeremy Doku i Manchester City-t, së bashku me Romelu Lukakun e Romës dhe Leandro Trossard të Arsenalit.

Lojtari me më shumë paraqitje të Belgjikës, Jan Vertonghen, është emëruar gjithashtu në skuadrën prej 25 lojtarësh në moshën 36-vjeçare. Megjithatë, portieri i Real Madridit, Thibaut Courtois nuk është thirrur pas një lëndimi të muskulit që e ka lënë jashtë fushës që nga vera e kaluar.

Mungesa e Courtois ishte disi e pritshme, me lojtarin që kishte tensionuar situatën me trajnerin Domenico Tedesco që nga qershori 2018, kur ai nuk u zgjodh si kapiten i skuadrës për ndeshjet kundër Austrisë dhe Estonisë.

Mosmarrëveshja e tyre arriti në ethe në mars kur Tedesco deklaroi se Courtois nuk do të zgjidhej për Euro, pavarësisht përpjekjeve të tij më të mira për të rregulluar gjërat me portierin.

Belgjika do të kërkojë të përmirësojë paraqitjen e saj të zymtë në Kupën e Botës në Katar, ku doli nga një grup i favorshëm që përfshinte gjithashtu Kroacinë, Marokun dhe Kanadanë.

Ja lista e plotë e Belgjikës për Euro 2024:

Portierë: Casteels, Kaminski, Sels.

Mbrojtës: Castagne, De Cuyper, Faes, Meunier, Theate, Vertonghen, Debast.

Mesfushorë: De Bruyne, O.Mangala, Onana, Tielemans, Vermeeren, Witsel, Vranckx.

Sulmues: J.Bakayoko, Carrasco, De Ketelaere, Doku, Lukaku, Lukebakio, Openda, Trossard.