Ballina Europë Partitë e ekstremit të djathtë kryesojnë në Gjermani! Scholz përballet me humbje...

Partitë e ekstremit të djathtë kryesojnë në Gjermani! Scholz përballet me humbje të madhe, sondazhet e rendisin të tretin

22
0

Sondazhet nga Gjermania për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, tregojnë se aleanca konservatore CDU/CSU ka dalë një fituese e qartë me 29.5-30% të votave, duke u dhënë atyre një epërsi vendimtare përpara partive të tjera.

Të Gjelbrit duket se kanë pasur një performancë të ulët, duke u shfaqur me vetëm 12-12.5 për qind të votave, krahasuar me 20.5 për qind në 2019, kur ata kishin rezultatin e dytë më të fortë.

Alternativa e ekstremit të djathtë për Deutschland (AfD) ka bërë fitime shumë të qarta, me rezultatet fillestare të sondazhit që tregojnë se ata janë në rrugën e duhur për të siguruar 16-16.5%, krahasuar me 11 për qind pesë vjet më parë, raporton The Guardian.

Kjo do t’i vendoste ata përpara Social Demokratëve (SPD), të cilët aktualisht vlerësohet të kenë marrë 14%, madje edhe më keq se rezultati i tyre i dobët historik i vitit 2019.

Zgjedhjet evropiane janë testi i parë i votimit për partinë e sapolindur BSW të Sahra Wagenknecht dhe që nga ky fillim i qëndrueshëm kanë arritur të sigurojnë 5.5-6%, duke e vënë atë në një nivel me FDP-në pro-biznesit.