Ballina Europë ​Reshjet e dendura të shiut shkaktojnë përmbytje në Gjermani

​Reshjet e dendura të shiut shkaktojnë përmbytje në Gjermani

12
0

Sipas raportimeve të së enjtes, reshjet e dendura të shiut që filluan të mërkurën në mbrëmje vazhduan gjatë gjithë natës, duke çuar në përmbytje të përhapura në disa rajone të Gjermanisë.

Në shtetin e Hesse, policia iu përgjigj shumë vendeve të prekura nga reshjet e dendura dhe përmbytjet. Në Diezenbach, një nënkalim u mbyll përkohësisht për shkak të përmbytjeve, siç raportojnë mediat gjermane.

Qyteti i Hanau dhe rajoni Main-Kinzig në Hesse panë rrugë të përmbytura, puseta të tejmbushura dhe pemë të shumta të rrëzuara, duke komplikuar më tej kushtet lokale.

Në Bavari, veçanërisht në Aschaffenburg, shirat e dendur përmbytën rrugët dhe bodrumet e ndërtesave.

Ndërkohë, në shtetet gjermane lindore të Saksonisë, qytete si Gorlitz dhe Bautzen u përballën gjithashtu me përmbytje të rrugëve dhe përmbytje të bodrumeve. Në Bautzen, një tren u përplas me pemët e rrëzuara që pengonin shinat.

Në kryeqytetin Berlin, bodrumi i arkivave të Bibliotekës Qendrore dhe Shtetërore u përmbyt pasi një tub kullimi i ujërave të shiut shpërtheu nën tendosjen e reshjeve të mëdha. Stafi i bibliotekës punoi urgjentisht, duke formuar brigada për të hequr ujin dhe për të parandaluar dëmtimin e qindra mijëra librave të ruajtura në arkiv.

Jonas Fansa, drejtor i bibliotekës, përshkroi situatën për televizionin RBB, duke theksuar shkallën e paprecedentë të përmbytjeve brenda ndërtesës së tyre.

“Nuk kam parë kurrë një vëllim të tillë uji në objektin tonë”, tha Fansa.