Ballina Europë Alarmohet policia belge, arrestohen 3 persona për sulm terrorist

Alarmohet policia belge, arrestohen 3 persona për sulm terrorist

50
0

Autoritetet belge arrestuan tre burra që ishin në një autobus nga qyteti francez i Lille të lidhur për në Bruksel, pasi sipas një pasagjeri ata po planifikonin një sulm terrorist.

Sipas rrjetit belg VRT, një nga pasagjerët dyshohet se ka dëgjuar bisedën e tre burrave dhe ka thirrur policinë. Zëdhënësja e policisë federale belge, Ann Berger tha se thirrja është marrë parasysh dhe rasti është duke u hetuar.

Duke iu afruar autobusit, autoritetet belge i detyruan të gjithë pasagjerët të zbrisnin në mënyrë që të kontrollohej bagazhi i tyre.

Vihet re se Belgjika është ende në një nivel të lartë alarmi, pas sulmit terrorist tetorin e kaluar me viktimat e dy tifozëve të futbollit suedez. Autori i sulmit terrorist u neutralizua nga zjarri i policisë belge një ditë më vonë.

Disa ditë më vonë, qeveria federale belge njoftoi masa të reja për të forcuar aparatin e sigurisë së vendit dhe për të siguruar një përgjigje të shpejtë dhe të koordinuar ndaj kërcënimeve të mundshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu