Ballina Aktualitet “The Times” artikull emigrantëve/ Shqiptarët e riatdhesuar nga Britania: Herën tjetër do...

“The Times” artikull emigrantëve/ Shqiptarët e riatdhesuar nga Britania: Herën tjetër do të shkojmë ligjërisht

37
0

E përditshmja britanike “The Times” ka publikuar një artikull për riatdhesimin e shqiptarëve nga Britania, duke cituar dëshmitë e disa prej tyre.

Në artikull përmendet edhe marrëveshja e Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, e cila ka ndihmuar në uljen e numrit të emigrantëve të paligjshëm që kalojnë kanalin, duke theksuar se Britania nuk është vendi i ëndrrave që shumica shohin në TikTok.

Xhevahir Arusha,  një 31 vjeç elektriçist tha se nëse do të vendosë të shkojë një herë tjetër në Britani do ta bëjë legalisht.

Artikulli i The Times

Në agimin e 2 tetorit, Shabani u ul në një varkë të vogël me 50 bashkëqytetarë shqiptarë që po lundronin drejt bregut anglez kur një varkë patrullimi u shfaq përpara tyre.

Përpara disa javësh, kamarieri 29-vjeçar ishte i ulur një karrige pas telave me gjemba në aeroportin e Tiranës pas një fluturimi riatdhesimi, dhe 5000 euro borxh.

“Ishte e rrezikshme të gjendeshe në atë varkë dhe nuk do të provoj më. Rrezikova të mbytem dhe tani më duhet t’u kthej të afërmve të mi paratë që u kam marrë borxh për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar, “tha ai për The Times.

Shaban, i cili nuk pranoi të tregonte mbiemrin e tij, ishte i fundit nga afërsisht 4,600 shqiptarët që mbërritën në Shqipëri nga Britania e Madhe vitin e kaluar, më shumë se dyfishi i totalit të vitit 2022 ndërsa Britania rrit kontrollet në vend dhe përshpejtoi dëbimet sipas një marrëveshjeje të nënshkruar me qeverinë shqiptare në dhjetor 2022.

Marrëveshja ka ndihmuar në uljen e numrit të shqiptarëve që planifikojnë të largohen, ndërsa numri i emigrantëve që kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar ka shënuar rënie nga 12,000 në 2022 në 953 vitin e kaluar, me një rënie prej 94%.

“Në Britaninë e Madhe, policia hyri në banesën time duke kërkuar një shqiptar tjetër, ai nuk ishte aty, por ata më kontrolluan dokumentet dhe zbuluan se isha i paligjshëm”, tha Genalia Pallimb, 45 vjeç, e cila punoi për 18 muaj në Britani në një lavazh makinash në Dagenham para se të dërgohej në shtëpi.

“Unë nuk kam bërë asnjë krim, nëse policia nuk do të vinte për kontroll, do të isha ende atje, por tani jam kthyer këtu dhe u kam borxh njerëzve 6000 euro që i kam marrë hua për të mbërritur në Britani”, tha ai.

Një prej tyre tha se ata që kthehen u është ndaluar të largohen për 3 vite nga Shqipëria.

Elektricisti Xhevahir Arusha, 31 vjeç, nga Tropoja tha se kishte 15,000 euro borxh, pasi kishte kaluar dy herë në Mbretërinë  e Bashkuar dhe në të dyja rastet ishte kthyer, së fundmi përpara dy muajsh.

“Më ndaluan në Walthamstow, mua edhe një shokun tim për një kontroll  teksa po udhëtonim”, tha ai.

“Nëse kthehem, herën tjetër do ta bëj legalisht”, tha ai.

Alastair King-Smith, ambasadori britanik në Shqipëri, tha se emigrantët e dërguar në shtëpi u kanë treguar personave të tjerë që duan të ikin për në Britani që të mos besojnë çdo gjë që postohet në TikTok.

“Njerëzit që kthehen në Shqipëri po raportojnë se përvoja e tyre nuk ishte ajo që u reklamuan nga kontrabandistët në mediat sociale,” tha ai për Times.

34 emigrantë të paligjshëm dhe 28 shqiptarë të dëbuar pasi u burgosën për kultivim kanabisi, dy për shitje droge, një për falsifikim dokumentesh dhe një për drejtim të rrezikshëm, u deportuan në Shqipëri në dhjetor.

Falë marrëveshjes Mbretëri e Bashkuar-Shqipëri, numri i të dënuarve që janë deportuar është rritur, pasi shqiptarët aktualë në burgjet britanike, rreth 1,250 do të dërgohen së shpejti në atdhe për të përfunduar dënimet e tyre.

Riatdhesimet nuk janë i vetmi faktor që pengon nisjet, policia britanike dhe ajo shqiptare tani po ndajnë të dhëna për të gjurmuar trafikantët.

Qeveria britanike po punon gjithashtu me TikTok për të hequr reklamat nga trafikantët, duke përfshirë një reklamë përpara Krishtlindjeve që ofronte “marrëveshje me çmime të reduktuara të sezonit festiv” për lundrimet.

Zyrtarët pranojnë se një pjesë e rënies së migracionit mund të jetë edhe për shkak të fermave të kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar me personel të plotë, ose sepse thjesht ka më pak të rinj shqiptarë që kanë mbetur në veri të vendit.

Ata gjithashtu e dinë se shumë nga ata që kanë mbetur në qytete si Kukësi pranë kufirit me Kosovën janë ende të vendosur të largohen. Një përgjigje ka qenë krijimi i më shumë kanaleve ligjore për të mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar, me qeverinë britanike duke hapur një zyrë vizash në Kukës.

Një zgjidhje tjetër është t’u jepni njerëzve një arsye për të mos u larguar.

Për ta arritur këtë, Britania e Madhe miratoi 8.3 milionë paund për projekte duke përfshirë financimin e 20 bursave të arsimit të lartë dhe 50 grante biznesi, ndërkohë që Këshilli Britanik po mbështet mësimet e mendimit kritik dhe kodimit kompjuterik në shkollat lokale.

Zyrtarët thonë se qëllimi është që të rinjtë të mendojnë për kurset deri në moshën 13-vjeçare, mosha që ata fillojnë të shohin  videot e TikTok të një jete ëndrrash në Mbretëri të Bashkuar.

Ironia është se pas luftës së emigracionit të paligjshëm në MB për të kufizuar dëmin e fuqisë punëtore të Shqipërisë, kërcënimi tjetër i madh do të jetë migrimi i ligjshëm në Gjermani pasi Berlini lehtësoi kontrollet e migracionit në një përpjekje urgjente për të joshur më shumë shqiptarë për të punuar në fabrikat e vendit.

“Është problem”, tha Balla, ministri i Brendshëm. “Fatmirësisht ne kemi shumë filipinas, pakistanezë dhe indianë që vijnë,” shtoi ai.

I ulur në një kafene në Tiranë, një shqiptar tha se ishte i vendosur të qëndronte në atdhe pas kthimit nga Britania e Madhe në vitin 2022.

“Shkova sepse doja të bëhesha hero për familjen time dhe të siguroja ushqim për familjen,” tha Fatlum Cahame, 29 vjeç, i cili jetonte në Shepherd’s Bush dhe punonte në ndërtim, por u kthye vullnetarisht dhe tani ka hapur një linjë veshjesh.

“U ktheva sepse nuk dua të jetoj m frikë dhe dua të jem i rregullt”, shtoi ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu