Ballina Bota “Thyhet” Kupola e Hekurt detare e Izraelit, Irani godet luftanijen më moderne...

“Thyhet” Kupola e Hekurt detare e Izraelit, Irani godet luftanijen më moderne të Tel Avivit

16
0

Luftanija më e avancuar e Izraelit, korveta e klasit Sa’ar 6, u godit nga një dron me rreze të gjatë i nisur nga Iraku. Anija u ankorua në portin e Eilat në Detin e Kuq, kur droni fluturoi dhe u përplas në një magazinë porti aty pranë, shkruan “The War Zone”, një portal i specializuar në temat e mbrojtjes, duke ofruar një analizë të pasojave të sulmit. Pas sulmit me dron në portin e Detit të Kuq, ndërtesa ngjitur me ambasadën iraniane në Damask u godit dhe me atë rast u vra zyrtari kryesor iranian Muhammed Zahedi, kreu i Kudsit në rajon. Pritet që sulme të tilla ndërmjet vendeve armiqësore në rajon mund të bëhen më të shpeshta. Sulmi besohet të jetë kryer nga Rezistenca Islamike në Irak, një organizatë ombrellë që përfshin njësi paraushtarake të lidhura me Iranin. Kundëradmirali Daniel Hagari, zëdhënës i IDF-së komentoi se ishte një incident i rëndë. Në fakt, korvetat izraelite në Detin e Kuq nuk kanë qenë kurrë aq të rëndësishme sa tani, kur rebelët Houthi sulmojnë anijet në trafikun ndërkombëtar. Anijet Sa’ar 5 dhe Sa’ar 6 janë armë me shumë qëllime, të cilat kanë aftësinë të veprojnë si një “kupolë hekuri” në det. Ato mbledhin inteligjencë për sistemin e mbrojtjes ajrore të Izraelit, sipas “The War Zone”. Shqetësues është fakti që droni arriti të arrijë objektivin. Nuk dihet saktësisht se çfarë lloj droni ishte. Megjithatë, është gjithnjë e më e qartë se grupet ekstremiste po përdorin një arsenal gjithnjë e më të mirë dhe se Irani po ua siguron atë. Sipas “The War Zone”, interesant është edhe sulmi izraelit në stacionin iranian sirian. Teherani tha se reagimi do të ishte “i ashpër”, duke paralajmëruar një përshkallëzim në rajon.