Ballina Bota Horror në aeroport/ Mekanikun e thith motori i avionit gjigand, vdes në...

Horror në aeroport/ Mekanikun e thith motori i avionit gjigand, vdes në sy të njerëzve

10
0

Në 9 korrik 2024, një tragjedi e tmerrshme ndodhi në aeroportin Chabahar Konarak në Iran, ku një mekanik u vrarë pasi u “thith” në motorin e një avioni pasagjerësh Boeing 737-500.

Mekaniku lokal, Abolfazl Amiri, ishte në punë rutinë të mirëmbajtjes për linjën ajrore iraniane Varesh Airline, kur ngjarja fatkeqe ndodhi.

Sipas raportimeve, motori i avionit ishte ndezur për një provë me kapakun e hapur në anën e djathtë të avionit. Për të siguruar sigurinë e punonjësve, një zonë sigurie ishte vendosur rreth motorit, siç është praktikuar zakonisht.

Megjithatë, gjatë punës, Amiri u kujtua se kishte harruar një mjet dhe u kthye prapa për ta marrë. Në këtë moment tragjik, ai u thith në motor dhe humbi jetën para se motori të merrte flakë.

Pas incidentit, ekuipazhet e urgjencës reaguan menjëherë, por për fat të keq, ekuipazhi i zjarrfikës së aeroportit gjeti trupin e Amirit në vendngjarje.

Autoriteti i aviacionit iranian ka filluar një hetim për të zbuluar shkaqet e ngjarjes dhe për të marrë masa për të parandaluar raste të ngjashme në të ardhmen.

Kjo ngjarje tragjike në Iran rikujton rreziqet që mund të përballet personeli i aviacionit gjatë punës në afërsi të avionëve të parkuar për mirëmbajtje.

Rastet e tilla, përfshirë edhe incidentet e mëparshme në aeroporte të tjera si në Holandë dhe SHBA, tregojnë nevojën për respektimin dhe zbatimin e rregullave të sigurisë në mjediset aeroportuale.

Autoritetet dhe industria e aviacionit janë të përkushtuara në sigurinë e personelit dhe udhëtarëve dhe duhet të vazhdojnë të punojnë për të përmirësuar protokollet dhe masat preventive për të shmangur raste të tilla tragjike në të ardhmen.